איך לפתח אפליקציה מצליחה?

עולם האפליקציות ב-2018

בזמן שיותר ויותר אפליקציות חדשות מגיעות לחנויות, נהיה קשה יותר ויותר לבלוט ולהגיע אל תשומת לבם של משתמשים פוטנציאליים. ישנן יותר מ-3 מיליון אפליקציות באפסטור, ולקראת 2020 כמות האפליקציות תגיע לחמש מיליון, לפי הניתוח של SensorTower. השנה כבר הותקנו ע״י המשתמשים יותר מ-50 מיליארד אפליקציות.

״עם מספרים כאלו, ישנם תמריצים ברורים מאוד עבור החברות בעולם להשקיע באפליקציות״, אומר אנליסט בכיר ב-PwC. ״אפליקציות, והיכולת ליישם באופן מהיר פונקציונליות חדשה בתוך אפליקציה קיימת, הן דרך יעילה עבור חברות לייצר רווחים, להגדיל את נתח השוק ואת קהל הלקוחות שלהן. בעבר, השקעה בטכנולוגיות חדשות הייתה יחסית נמוכה עבור חברות שהן לא טכנולוגיות במהותן. היום, עבור עסקים רבים, אפליקציות ואתרים הפכו למנוע המייצר את רוב ההכנסות, וכשאפליקציה מייצרת הכנסות, חברות מוכנות להשקיע את הכסף הנכון על מנת להגדיל את הכנסותיהן.״

לכל חברה הפונה לקהל הרחב, אפליקציות מייצרות ערך רב ביותר – הן תופסות נדל״ן בתוך הטלפון של הלקוח, וכך תופסות גם את תשומת לבו במהלך היום. אבל השקעה באפליקציה תהיה נכונה רק כאשר האפליקציה שלכם היא נחוצה עבור הלקוח. לפני התקנת האפליקציה הלקוח ישאל את עצמו – מה האפליקציה נותנת לי? האם אני רוצה שהאפליקציה תתפוס מקום בטלפון? האם כדאי לי להוריד אותה? על מנת שהלקוח יענה כן על שאלות אלה, האפליקציה שלכם צריכה לספק צורך אמיתי וממשי של הלקוח. עובדה זו נכונה באותה מידה גם עבור מותגים וחברות גדולות, וגם עבור סטרטאפים בתחילת דרכם.

אז יש ללקוחות שלכם צורך ממשי שאפשר לספק בעזרת אפליקציה, איך ממשיכים מכאן? איך בונים אפליקציה שתבדל מול המתחרים? הרבה חברות פונות לשיטת ה-MVP.


מהי שיטת MVP ואיך משתמשים בה חברות אפליקציות מצליחות?

מה זה Minimum Viable Product = ?MVP

אפליקציה טובה לא נבנית בשלב אחד. אם אתם רוצים לפתח אפליקציה מצליחה, קחו דוגמה מחברות מצליחות (פייסבוק, אינסטגרם, וייז) ותראו איך הן מביאות ללקוחות שלהן שיפורים שנה אחר שנה. לעתים קרובות אפליקציות גדולות ומוכרות משחררות פיצ׳רים חדשים מספר פעמים בשנה. בחירה בשיטה זו גם לאפליקציה שלכם תשאיר את המשתמשים באפליקציה לאורך זמן, ותחסוך לכם כסף בפיתוח. השיטה דוגלת בפיתוח מינימלי הכולל את הפונקציונליות ההכרחית ביותר בשלב הראשון, והוספת פיצ׳רים נוספים בגירסאות עתידיות.

שיטה זו עוזרת להשיג מספר מטרות בו זמנית:
  • יציאה מהירה לשוק
  • ניתוח צרכים אמיתיים של משתמשי האפליקציה ומענה מהיר לצרכים אלו
  • צמצום תקציב התחלתי הנדרש לפיתוח
  • לאור הופעת פיצ׳רים חדשים, משתמשים ממשיכים להיות נלהבים מהאפליקציה לאורך זמן


  • התמקדות בתכונה חדשה אחת בכל פעם תאפשר לכם לבנות אותה באופן מושלם, לוודא את שחרורה החלק ללקוחות, ובנוסף – להשיג תובנות מהצלחתה או מחסרונותיה של התכונה. פיתוח אסטרטגי בשיטת MVP משאיר את האפליקציה שלכם רלוונטית לאורך זמן. גישה יציבה ומחושבת זו חשובה במיוחד כשתקציב הפיתוח מוגבל.