המהפכה הגדולה ביותר משנת 1975
– אויש, שכחתי את הארנק בבית! לא נורא, אשלם דרך השעון. 😃
– מה שעון? 🕰️ ???
– תראה…

בחודשים הקרובים אנחנו נצפה במהפך התשלומים הכי גדול שקרה בארץ.

מהפך שמשמעותו אף גדולה יותר מהכנסת כרטיסי האשראי לישראל בשנת 1975.


היום קשה לדמיין חיים ללא כרטיס אשראי ואצלי בארנק שטרות כבר מזמן הפכו לאורחים מזדמנים. אך בקרוב השימוש בכרטיס המגנטי יהפוך להסטוריה, וזה יקרה הרבה יותר מהר ממה שאנחנו מדמיינים לעצמינו.

המהפך מובל על ידי שתי יוזמות שגוררת אחת את השניה באוזניים ועוד שינוי מעצבן אחד שהיה צריך לקרות מזמן, אך קיבל מספר דחיות מנגיד הבנקים. הדחיה האחרונה תפוג בסוף נובמהר 2020.

היוזמה הראשונה היא כניסתה של אפל פאי (ומתחרתה גוגל פאי) לישראל. היוזמה הזאת נבלמה על ידי המחוקקים במשך 6 שנים מהחשש שהבנקים וחברות האשראי לא יוכלו לעמוד בתחרות מול ענקיות הטכנולוגיה. הבלימה הזאת, שלא יכלה להמשך לנצח יצרה לחץ אדיר על הבנקים לחיפוש פתרונות תשלום שיוכלו להתחרות באפל וגוגל פאי.

הלחץ הזה הביא ליוזמה השניה – הפתרון שאנחנו כבר מכירים היטב. אלו אפליקציות Bit, Pay ו- Paybox, השייכות לבנק לאומי, הפועלים ודיסקונט. בימים אלו עיקר השימוש באפליקציות התשלומים הוא לצרכים פרטיים והעברת כספים בין אנשים, אך הדבר כבר התחיל להשתנות. בנק הפועלים (הבעלים של אפליקציית ביט) כבר השלים פיילוט עם דומינוס פיצה והכריז על פתיחת ה-API של האפליקציה לכלל המפתחים בחודשים הקרובים. בנק לאומי ודיסקונט לא ישארו הרבה מאחור.


אז מהו השינוי המעצבן?

וודאי נתקלתם במסופוני אשראי החדשים בהם צריך להכניס מספר סודי. התקן נקרא EMV ונועד לאבטח את העברת התשלומים ולמנוע הונאות אשראי. בינתיים נשמע טוב, אז מה מעצבן בו בכל זאת?

דבר ראשון, ישראלים לא כל כך סובלים מהונאות האשראי. גם אם מספר האשראי נגנב, וזה קורה לעטים רחוקות מאוד, החברה שהכרטיס משוייך אליה מחזירה את כל הסכום בתהליך קצר וזריז שבדרך כלל מסתכם בשיחת טלפון אחת.

הדבר השני הוא ששימש בתקן EMV מחייב הכנסת קוד סודי למסופון, פעולה שכולנו נרצע להמנע ממנה בימי הקורונה.
התקן החדש יכנס לרוב בתי העסק בסוף נובמבר 2020, בצמוד לכניסתה של Apple Pay ומציג לנו שתי אלטרנטיבות שעליהן אני מסתכל כבר בעיניי מומחה לחוויית שימוש.

אלטרנטיבה ראשונה

הוצאת ארנק מהתיק או הכיס -> הוצאת כרטיס אשראי מהארנק -> הכנסת הכרטיס למסופון -> הקשת הקוד -> המתנה של עד חצי דקה לאישור העסקה -> והחזרת הכרטיס לארנק והארנק לתיק.

אלטרנטיבה שניה

הצמדת מכשיר הטלפון (שגם כך רובינו משחקים בו בתור לקופה) למסופון -> הזדהות מול הטלפון בתביעת אצבע או זיהוי פנים או קוד סודי כמו שאנחנו עושים מאות פעמים ביום -> סיימנו, אפשר להמשיך לקרוא פייסבוק.

דבר אחד אני יודע בוודאות – מים תמיד יזרמו מטה ובני האדם תמיד יבחרו את דרך הנוחה יותר.
ועכשיו אני מחזיר אותנו לתחילת הכתבה –

מהפך התשלומים הדיגיטליים הוא מהפך בעל חשיבות רבה יותר ממהפך כרטיסי האשראי שהתרחש לפני 45 שנה.


המפהך הזה מבטל לא רק את הצורך בכרטיסי אשראי. התרגלות שלנו לשפטות של הצמדת הטלפון למסופונים תביא איתה שינוי תודעתי ותוך מספר שנים תביא לביטול התלות בכרטיסים מגנטיים, צ׳יפים לפתיחת דלתות, ואף מפתחות פיזיים. כל זה יחליף מכשיר הטלפון.

ובעידן של שעונים חכמים ומשקפיים חכמות שמתקרבות אלינו בצעדי ענק – לא נצטרך גם להוציא את הטלפון מהכיס.